سامانه اطلاعات جامع فعالیت‌های اقتصادی


آشنایی با فعالیت‌ اقتصادی

فروش زعفران

شرح


زعفران که از آن به‌عنوان طلای سرخ یاد می‌شود، محصول ویژه‌ای است که واحد وزن و خرید وفروش آن به‌جای تن و کیلوگرم، مثقال و گرم می‌باشد. زعفران گیاهی است که محصول آن به دو صورت تر و خشک در همان ابتدای دوره رشد و نمو قابل برداشت و فروش است. کلاله سه شاخه‌ای زعفران به عنوان گران‌ترین محصول کشاورزی و دارویی جهان، جایگاه ویژه‌ای در بین محصولات صنعتی و صادراتی ایران دارد. زعفران محصولی است كه قابليت استفاده از آن در اكثر فراورده‎هاي غذايی، آشاميدنی، دارويی و حتی آرايشی، مورد توجه قرار گرفته است.
خراسان جنوبی دارای مرغوب ترین زعفران جهان و خراسان رضوی دارای رتبه بیشترین تولید زعفران در جهان را داراست. در بین تولید کنندگان حرفه‌ای ایرانی، شهر قاین است که مرغوب ترین و بهترین زعفران جهان را تولید می کند و صاحب مقام اول در زمینه برترین زعفران در ایران و جهان است و این شهر را با نام پایتخت زعفران ایران یاد می‌کنند. علاوه بر این شهر همدان و نه شهر دیگر هم در استان همدان فعالیت جدی ای در زمینه کشت زعفران دارند که در این میان بیشترین سهم را شهرستان ملایر به خود اختصاص داده است.
بهترین سوغات از مشهد "زعفران" است. این محصول یکی از گرانبهاترین تولیدات کشاورزی کشور است، که خراسان بیشترین سهم را در تولید آن دارد. این محصول در بخش‌های مرکز و جنوب استان خراسان کشت می‌شود. مشهد به عنوان مرکز بسته بندی و صادرات این محصول، ارائه دهنده‌ی زعفران در مدل‌ها و قیمت‌های مختلف است.
در حال حاضر ایران بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران در جهان است و بیش از ۶۵ درصد تولید جهانی این محصول، به ایران اختصاص دارد. گسترش صادرات زعفران ایران با توجه به مزیت نسبی این محصول و ارزآوری قابل توجه آن دارای اهمیت فراوان است. به نحوی که کیفیت بسیار مطلوب زعفران ایران باعث گردیده تا بعضی از کشورها از جمله اسپانیا، زعفران ایران را به صورت فله‌ای خریداری نموده و با بسته‌بندی مناسب و به نام خود روانه بازارهای بین المللی نمایند. اما به علت عدم وجود موقعیت اقلیمی و آب و هوایی و سایر عوامل موثردر تولید و مرغوبیت زعفران، سایر کشورها نتوانسته اند زعفرانی به مرغوبیت زعفران ایران تولید کنند. ارزش صادراتی یک کیلوگرم زعفران برابر ۱۰ تن گندم صادراتی است و از طرفی سازگاری آن با شرایط اقلیمی ایران و اشتغال‌زایی آن نیز قابل‌توجه است.
بر اساس آمار ها سالیانه به طور تقریبی ۲۳۰ تن زعفران در تمامی جهان تولید می‌شود که در این بین خراسان‌رضوی تولید ۱۷۰ تن از زعفران جهان را به خودش اختصاص داده است و همچنین کشور یونان سالانه ۶ تن و مراکش هم سالانه ۴ تن و کشمیر سالی ۳ تن و اسپانیا ۲ تن و در آخر ایتالیا با یک تن صاحب مقام های دوم تا ششم جهان هستند.

تصاویر