سامانه اطلاعات جامع فعالیت‌های اقتصادی


آشنایی با فعالیت‌ اقتصادی

برداشت گیاهان دارویی در اقلیم گرم و مرطوب

شرح


سواحل جنوبی ایران که به وسیلهٔ رشته کوه‌های زاگرس از فلات مرکزی جدا شده‌اند، اقلیم گرم و مرطوب کشور را تشکیل می‌دهند. این ناحیه شامل نوار باریک ساحل شمالی خلیج فارس و دریای عمان از اروند رود در جنوب غربی استان خوزستان تا خلیج گواتر در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان می‌باشد که آن را به خاطر آب و هوای گرم و طاقت فرسا «دروازه جهنم» نامیده‌اند. از ویژگی‌های این اقلیم تابستان‌ها بسیار گرم و مرطوب و زمستان‌های معتدل است، به جز نخلستان‌ها و کشتزارهای محدود، این منطقه به‌طور کلی فاقد پوشش گیاهی می‌باشد. در این مناطق، حداکثر دمای هوا در تابستان به ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتی گراد و حداکثر رطوبت نسبی به ۷۰ درصد می‌رسد، در این مناطق، تفاوت دمای هوای سطح خشکی و سطح دریا باعث به وجود آمدن نسیم‌های دریا و خشکی می‌شود، و از ویژگی‌های دیگر این اقلیم شدت زیاد تابش آفتاب است که در هوای مرطوب این ناحیه باعث خیرگی و ناراحتی چشم می‌شود به‌طوری‌که در آسمان ابری و شیری رنگ، روشنایی زیاد به خاطر شدت تابش پرتو پراکنش یافته چشم را آزار می‌دهد و در هوای صاف و زمین بایر مقداری پرتو منعکس شده از سطح زمین حداکثر می‌باشد، به خاطر فاصله‌ای که از دریا دارند، از نظر گرما و رطوبت و میزان بارندگی متفاوت‌اند. به‌طور مثال میزان بارندگی در سواحل خلیج فارس بیشتر و منظم تر و در سواحل دریای عمان که تحت تأثیر بادهای موسمی اقیانوس هند قرار دارد، دارای باران‌های نامنظم و خشک سالی‌های فراوان است.
به خاطر آهکی بودن خاک این نواحی و فقدان پوشش گیاهی، آب باران به زمین نفوذ نکرده و غالباً همان باران اندک نیز به صورت سیل روانه دریا می‌شود.

کلیات شرایط اقلیمی این منطقه به شرح زیر می باشد :
- بارندگی بسیار اندک سالیانه؛ اغلب بارندگی در فصول پائیز و خصوصاً زمستان .
- رطوبت بسیار زیاد هوا در تمام فصول سال
- زمستان‌های معتدل و تابستان‌های بسیار گرم و مرطوب
- نوسان درجه حرارت بسیار کم در طول شبانه روز به دلیل وجود رطوبت
- شور بودن آب‌های زیر زمینی
- کم بودن پوشش گیاهی

مناطقی از ایران که دارای اقلیم گرم و مرطوب هستند:
- بخشهایی از استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، فارس، ایلام و کرمان
- شهرهای بندرعباس، جاسک، آبادان و اهواز

در این اقلیم گیاهان دارویی خاصی را می توان به صورت خودرو یافت که در قسمت اطلاعات فنی-محصولات (تولیدات) با اطلاعات کاملتری درباره گیاهان دارویی مربوط به این فعالیت اقتصادی آشنا می شوید.

تصاویر