سامانه اطلاعات جامع فعالیت‌های اقتصادی


آشنایی با فعالیت‌ اقتصادی

زراعت گلخانه‌ای زعفران

شرح


گلخانه‌‌ها محلی هستند برای کشت و پرورش گیاهان که با پوشش‌های شفاف پوشانده می‌شوند. در گلخانه‌ها به دلیل همین پوششی که وجود دارد گیاهان از گرمای بیش از حد و همچنین از سرمای بیش از حد در امان هستند.
شرایط محیط داخل گلخانه قابل کنترل است و می‌توان دما را برای رشد بهتر گیاهان تغییر داد. یکی از مزیت‌هایی که در گلخانه بسیار مورد اهمیت است بحث آب مصرفی گلخانه است که به میزان قابل توجهی میزان آب مصرفی کاهش می‌یابد.
کشت زعفران گلخانه‌ای امروزه موضوع اصلی تولیدکنندگان زعفران شده است چرا که یکی از گران‌بهاترین ادویه‌هاست. با گذشت زمان و بیشتر شدن سطح زیر کشت این گیاه با ارزش بازهم جایگاه خود را حفظ کرده است و حرف اول را می‌زند. از آنجایی که کشت زعفران ارزش بالایی برای هر کشوری دارد به‌طوری‌که با کشت زعفران ارزش افزوده بالا و سود بالایی از صادرات آن نصیب تولیدکننده می‌شود، امروزه کشورهای پیشرفته به دنبال این هستند که بنوانند زعفران را در کشورهای خود پرورش دهند و به این سود بالا دست یابند. به همین دلیل است که استفاده از روش‌های صنعتی و مدرن از قبیل سیستم‌های گلخانه‌ای افزایش قابل توجهی یافته است. از بزرگترین مزایای کشت گلخانه ای استفاده از حداکثر فضا و سطح زیر کشت به سبب طبقاتی بودن و تراکم کشت بالاست که میزان تولید به طرز چشمگیری افزایش خواهد داشت. کشت آیروپونیک و هیدروپونیک از انواع کشت‌های گلخانه‌ای است .
روش نوین کاشت زعفران گلخانه ای برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ در کشور چین ابداع شد. و در سال ۲۰۱۲ در چین این طرح ثبت ملی شد. کشور چین بسیار با قدرت وارد مقوله تولید زعفران شده است . در این نوع کاشت راندمان محصول در مقایسه با کشت سنتی به ده برابر رسیده است.

تصاویر