سامانه اطلاعات جامع فعالیت‌های اقتصادی


آشنایی با فعالیت‌ اقتصادی

طراحی و تولید بازی‌های ویدیویی ورزشی

  (Sport Games )

شرح


بازی سازی یک کار تیمی است. در یک گروه بازی سازی افراد با تخصص‌های مختلف شامل: برنامه نویس، طراح بازی، گرافیست، صداگذار، تهیه کننده، آزمایش کننده، نویسنده و ... کار می‌کنند.
برای ساخته شدن یک بازی مراحلی مانند ایده پردازی اولیه، طراحی شخصیت‌ها، ایجاد حرکت، دنیای بازی، کدگذاری، آزمایش ،بازاریابی و سپس عرضه سپری می‌شود.
ماه‌ها برنامه‌ريزي و آماده‌سازي، نوشتن داستن بازي، شخصيت پردازي، استفاده از فناوري‌هاي پيشرفته و قدرت بالاي كامپيوتري از جمله عوامل مهم براي ساخت يك بازي است.

در ایران بیشتر استدیو های بازی ساز بر روی بازی های موبایلی فعالیت میکنند و بازی های دیگر پلتفرم ها pc , کنسول‌ها, تبلت و وب بسیار کم تولید میگردند. به همین منظور در این سامانه فعلا فقط بر اساس سبک های بازی ها، فعالیت های اقتصادی را شرح میدهیم به امید روزی که برای هر یک از این پلتفرم ها شرکت ها و استدیو های سازنده ایرانی چندین سبک بازی عرضه کنند.

بازی‌های ورزشی، درست مثل ورزش‌های واقعی، حالت مسابقه‌ای و رقابتی دارند و با ارائه‌ی چالش‌های فیزیکی، دقت و سرعت عکس‌العمل‌های بازیکن را می‌سنجند. این بازی‌ها به شبیه‌سازی ویژگی‌های مختلف ورزشکاران، مثل سرعت، قدرت، شتاب، دقت و غیره می‌پردازند و معمولا در داخل یک استادیوم یا زمین ورزشی انجام می‌شوند. همچنین اکثر این بازی‌ها دارای گزارشگر نیز هستند که صحنه‌های مختلف را برای بازیکن‌ها تفسیر و تشریح می‌کند.
این بازی‌ها گاهی اوقات برای بخش‌های مختلف بازی، حالت‌های متفاوتی را به کار می‌برند. این اتفاق مخصوصاً دربازی‌های فوتبال آمریکایی رخ می‌دهد که در آن اجرای یک پاسکاری ۶ حالت مختلف گیم پلی را در بازه حدوداً ۴۵ ثانیه‌ای می‌طلبد.

انواع بازی‌های ورزشی:
آرکید
در گذشته بازی‌های ورزشی روی دستگاه‌های آرکید (کابین‌های نسبتا بزرگ مخصوص بازی) از محبوبیت‌ بالایی برخوردار بودند. ماهیت رقابتی بازی‌های ورزشی نیز با اهداف اصلی بازی‌های آرکید که دستیابی به امتباز بالاتر است هماهنگی خوبی دارد. معمولا در بازی‌های ورزشی آرکید به جنبه‌ی واقع‌گرایی توجهی نمی‌شود و طراحی یک گیم‌پلی سریع اهمیت بیشتری دارد. بازی‌های ورزشی آرکید امکان رقابت چند بازیکن برای کسب امتیاز بالاتر را فراهم می‌کنند، و از این بابت در محبوبیت بازی‌های ورزشی آنلاین نقش پررنگی را ایفا کرده‌اند. از بازی‌های این سبک می‌توان به مجموعه‌ی NBA Jam اشاره کرد.
مدیریتی
بازی‌های ورزشی مدیریتی بازیکن را در نقش مربی یا مدیر فنی یک تیم قرار می‌دهند. در بیشتر بازی‌های این سبک بازیکن باید تیمش را برای پیروزی بر سایر تیم‌ها در یک لیگ ورزشی هدایت کند. تیم‌های رقیب معمولا به وسیله‌ی هوش مصنوعی کنترل می‌شوند، اما در بعضی از بازی‌های ورزشی نیز امکان بازی کردن به صورت آنلاین و چندنفره با سایر بازیکن‌ها وجود دارد. مدیریت تاکتیک‌های تیمی، خرید و فروش بازیکن‌ها و مسائل مالی مربوط به تیم، جزء وظایف اصلی بازیکن در بازی‌های ورزشی مدیریتی هستند. سری Football Manager یکی از معروف‌ترین مجموعه‌ها در این سبک به شمار می‌رود.
شبیه‌سازی
شبیه‌سازهای ورزشی به مراتب واقعی‌تر از بازی‌های آرکید هستند و بیش از جذابیت بازی، به واقع‌گرایی آن توجه می‌کنند. بازی‌های شبیه‌ساز ورزشی معمولا سرعت کمتر و دقت بالاتری دارند، اما بازی‌های آرکید سریع‌تر هستند و حتی گاهی قوانین رسمی ورزش‌ها را نقض می‌کنند؛ برای مثال در بازی NBA Jam هر تیم بسکتبال فقط از دو بازیکن استفاده می‌کند.
چندرشته‌ای
بعضی از بازی‌ها هستند که در آنها چند رشته‌ی ورزشی وجود دارد که بازیکن‌ها می‌توانند یکی از آنها را انتخاب کرده و به بازی مشغول شوند. بازی‌های Wii Sports و Wii Sports Resort در همین سبک طبقه‌بندی می‌شوند و بازیکن‌ها می‌توانند در آنها ورزش‌هایی مثل تنیس، گلف، شمشیربازی، بسکتبال، دوچرخه سواری و غیره را تجربه کنند.
مبارزه‌ای
بازی‌های ورزشی مبارزه‌ای در واقع ترکیبی از دو سبک ورزشی و مبارزه‌ای هستند و شامل ورزش‌هایی مثل بوکس و کشتی می‌شوند. این بازی‌ها نسبت به بازی‌های سبک مبارزه‌ای از واقع‌گرایی بیشتری برخوردارند و در آنها شاهد حضور ورزشکاران واقعی هستیم. از بازی‌های این سبک می‌توان به مجموعه‌های WWE ۲K و Fight Night اشاره کرد.

امروزه دو شرکت EA Sports و ۲K Sports با در اختیار داشتن حق انتشار بازی بر مبنای لیگ‌های بزرگ ورزشی، دو قدرت اصلی در سبک بازی‌های ورزشی به شمار می‌روند.

تصاویر