سامانه اطلاعات جامع فعالیت‌های اقتصادی


آشنایی با فعالیت‌ اقتصادی

تولید پیچ به روش فورج سرد

  (Bolt Production by Cold Forging )

حامی


اطلاعات این فعالیت اقتصادی با حمایت و همکاری  شرکت بهینه تکوین فراگیر تکمیل و به‌روزرسانی می‌شود.

شرح


پیچ استوانه‌ای است که شیا‌رهای مارپیچ آن را احاطه کرده و طراحی شیار پیچ‌ها برای بریدن مواد نرم تر و سخت تر متفاوت است، شیارها اغلب به صورت مثلث، مربع، ذوزنقه و نیم دایره روی سطح جانبی بدنه ایجاد می‌شود. از پیچ برای سوار کردن یا اتصال قطعات روی یکدیگر و نیز تنظیم دستگاه‌های صنعتی و یا جهت انتقال حرکت استفاده می‌شود. ماشین‌های ابزار، انواع گیره ها، وسائط نقلیه، ابزار و ادوات جنگی و کشتی‌ها، هواپیماها، ساختمان‌های فلزی، میز و صندلی، ماشین‌های چاپ و ماشین‌ها ریسندگی و بافندگی از مواردی است که در آنها از پیچ‌ها استفاده می‌شود. جنس پیچ‌ها می‌تواند از فلز، چوب یا پلاستیک باشد. پر مصرف‌ترین مواد در تولید این نوع اتصالات فولاد می‌باشد و نوع آن فولادهای کم کربن و کربن متوسط می‌باشد. ولی استفاده کردن از فولادهای با کربن بالا، فولاد زنگ نزن (استنلس استیل) در صنایع دریایی، صنایع غذایی و در مکان های مرطوب، آلومینیوم (ظروف تفلون)، مس و برنج نیز معمول می باشد.
پیچ‌های سر شش گوش که به آنها پیچ‌های آچار خور هم می‌گویند، پر مصرف‌ترین پیچ‌ها در صنایع مختلف می باشند؛ از این نوع پیچ در صنایع ساخت ماشین آلات، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، ساختمان سازی، سد سازی و پل سازی، و صنایع آب و فاضلاب استفاده می‌شود. کلاس یا گرید پیچ نشان دهنده کیفیت و استحکام پیچ است. هر چه عددی که نشان دهنده گرید پیچ است بزرگتر باشد، سختی بیشتر و کیفیت بهتری دارد؛ البته هر چه گرید پیچ بالاتر می رود خشک تر شده و از انعطاف پذیری کمتری برخوردار می شود. پیچ شش گوش با گریدهای مختلفی ساخته می شود که می توان از آن جمله گرید ۵.۶ معروف به پیچ شش گوش آهن، گرید ۸.۸ معروف به پیچ شش گوش خشکه، گرید ۱۰.۹ و گرید ۱۲.۹ را نام برد که در سیستم استاندارد بین المللی می باشند؛ همچنین استانداردهای دیگری مانند سیستم استاندارد امریکایی با گرید های ۱، ۲، ۵، و ۸ نیز وجود دارد.
پیچ آلن یا پیچ آلنی، استوانه ای رزوه شده می باشد که از آچار آلن برای بستن و باز کردن آن استفاده میشد و گل پیچ آن گاهی بصورت مغزی یا باسر یا سرگرد یا خزینه می‌باشد که از نظرساختار، استاندارد دنده و کاربری مشابه پیچ و مهره شش گوش دارند. از پیچ آلنی معمولا در مواردی که امکان استفاده از آچار و پیچ شش گوش وجود ندارد و یا جاهایی که از فضای کمی برای استفاده از آچار برخوردار می‌باشد کاربرد دارد. یکی از پر کاربردترین آن‌ها استفاده در لوازم حمل و نقل است. پیچ آلن نیز با توجه به کاربرد آن می‌تواند در استانداردها و گریدهای مختلفی تولید شود. پیچ‌های آلن به لحاظ شکل ظاهری به دو دسته تقسیم می شود:
• پیچ‌هایی که قسمت آلن خور آن‌ها بر روی گل پیچ قرار دارند.
• پیچ‌هایی که قسمت آلن خور آن‌ها بر روی قطر پیچ ایجاد می شود.

تصاویر