سامانه اطلاعات جامع فعالیت‌های اقتصادی


آشنایی با فعالیت‌ اقتصادی

تولید مفتول گالوانیزه گرم با روکش PVC

  (Galvanized Wire )

شرح


به فرآیند پوشش سطح فولاد با فلز روي را گالوانيزاسيون گويند. اين عمل با هدف جلوگيري از خوردگي فلز پايه (فولاد) و زنگ¬زدگي آن انجام مي‌شود. گالوانیزاسیون به دو روش گرم و سرد انجام می¬شود.
به مفتول سیاه که سطح آن با روکشی از فلز روی پوشانده می¬شود، اصطلاحاً مفتول گالوانیزه گفته می¬شود. این فرآیند ضمن مقاوم نمودن مفتول در برابر رطوبت و شکستگی، آن را منعطف نیز می¬سازد. مفتول گالوانیزه در صنعت ساختمان، آرماتوربندی، شبكه‌هاي فولادي، تولید توری¬های حصاری، گابیون (توری سنگی)، توری مرغی، سیم خاردار، توری¬های پرسی گالوانیزه و غیره مورد استفاده قرار می¬گیرد.
در این فعالیت مفتول گالوانیزه گرم با روکش PVC تولید می¬شود؛ در روش گالوانیزه گرم ابتدا مفتول سیاه که فرآیند تمیزکاری و اکسیدزدایی بر روی آن انجام شده است در داخل وان مذاب روي غوطه ور شده و پس از برداشتن روی اضافی از سطح مفتول و صاف کردن آن، نسبت به سرد نمودن و روکش آن با دستگاه PVC اقدام می¬نمایند.
مفتول¬های گالوانیزه با روکش PVC، در مقابل زنگ¬ زدگی و باران¬های اسیدی مقاومت بالاتری نسبت به سایر مفتول¬های گالوانیزه داشته و معمولاً با در نظر گرفتن روکش، با قطر ۳ تا ۵ میلیمتر و به شکل کلاف تولید می-شوند. تركيبات شيميايي و خواص مكانيكي آنها تابع ميلگردي است كه از آن توليد شده و با توجه به اين كه در تولید مفتول گالوانيزه از مفتول سیاه استفاده می¬شود بنابراین بسيار نرم بوده و درصد ازدياد طولي آن و همچنین مقاومت آن در مقابل خمش و پيچش افزایش می¬یابد.
مفتول سیاه (Black Wire) از طریق حرارت دادن مفتو¬ل سخت صنعتی داخل كوره‌هاي ويژه آنيل (بازپخت) تا دماي ۸۰۰ الي ۹۰۰ تولید شده و در صنایع پایین دستی از جمله تولید انواع مفتول¬های صنعتی مورد استفاده قرار می¬گیرد.

تصاویر