سامانه اطلاعات جامع فعالیت‌های اقتصادی


آشنایی با فعالیت‌ اقتصادی

تولید مفتول سیاه به روش آنیل

  (Black Annealed Wire )

شرح


مفتول سیاه یا آرماتوربندی که با نام تجاری مفتول پخته شده (آنیل شده) نیز شناخته می¬شود معمولاً در در آرماتوربندي، قالب¬بندی، بسته‌بندي، ساخت انواع مفتول گالوانيزه و توري و شبكه‌هاي فولادي و غیره مورد استفاده قرار می¬گیرد.
در این فعالیت مفتول سیاه به روش آنیل تولید می¬شود؛ در روش آنیل ابتدا میلگردهای کلاف نمره ۵.۵ تا ۸ که اصطلاحاً به آنها مفتول صنعتی (Wire) گفته می¬شود، طی فرآیند نورد سرد و توسط دستگاه¬های کشش مفتول به قطر ۱.۲ تا ۶ میلیمتر باریک و به صورت کلاف¬های ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرمی بسته¬بندی شده و سپس داخل كوره‌هاي ويژه آنيل (بازپخت) تا دماي ۸۰۰ الي ۹۰۰ درجه سانتيگراد و در شرايط خلاء حرارت داده مي‌شوند و بعد از ساعت¬ها به آهستگی دمای اولیه خود را به دست می¬آورند. به عبارت دیگر تولید مفتول سیاه از طریق آنیل شدن مفتول‌هاي سخت صنعتي که از طریق نورد سرد میلگرد کلاف ساخته می¬شوند، صورت می¬گیرد.
مفتول سیاه به دو شکل کلاف و شاخه تولید شده و در فرآیند آنیل، ماهیت شیمیایی خود را حفظ نموده، اما از نظر خواص مکانیکی و فیزیکی، مفتولی نرم و انعطاف پذیرتر نسبت به مفتول سخت صنعتی می باشد.
میلگرد کلاف (Coil Bar) از طریق نورد گرم شمش¬های فولادی از نوع شمشال (بیلت) تولید و در صنایع پایین دستی از جمله تولید انواع مفتول¬های صنعتی مورد استفاده قرار می¬گیرد.

تصاویر