سامانه اطلاعات جامع فعالیت‌های اقتصادی


آشنایی با فعالیت‌ اقتصادی

تولید مفتول سخت صنعتی به روش نورد سرد

  (Industrial Hard Wire )

شرح


مفتول سخت صنعتی معمولاً در تولید انواع توری¬ها، شبکه¬های فولادی، تیرچه، میخ، کرپی (بست سیم بکسل)، سیم بکسل، سیم خادار، زنجیر فلزی، پیچ، پرچ، سیم، الکترود جوشکاری، فنس، فنر، سایر مفتول¬های صنعتی و غیره مورد استفاده قرار می¬گیرد.
در این فعالیت مفتول سخت صنعتی به روش نورد سرد تولید می¬شود؛ در روش نورد سرد ابتدا میلگردهای کلاف نمره ۵.۵ تا ۸ که اصطلاحاً به آنها مفتول صنعتی (Wire) گفته می¬شود، توسط دستگاه¬های کشش مفتول به قطر ۱.۵ تا ۵ میلیمتر باریک شده و سپس به صورت کلاف¬های ۲۵ تا ۵۰۰ کیلوگرمی و تحت عنوان مفتول سخت صنعتی بسته¬بندی می¬شوند.
مفتول سخت صنعتی به دو شکل ساده و آجدار تولید شده و ترکیبات شیمیایی آن، کاملاً مشابه میلگردی است که در تولید آن استفاده می¬شود؛ ولی خواص مکانیکی آن بسته به میزان کشیدگی، تغییر می¬کند. بدین صورت که درصد ازدیاد طول آن کاهش و شکنندگی و مقاومت کششی افزایش می یابد.
میلگرد کلاف (Coil Bar) که در تولید مفتول سخت صنعتی مورد استفاده قرار می¬گیرد از طریق نورد گرم شمش¬های فولادی از نوع شمشال (بیلت) تولید و در صنایع پایین دستی از جمله تولید انواع مفتول¬های صنعتی مورد استفاده قرار می¬گیرد.

تصاویر