سامانه اطلاعات جامع فعالیت‌های اقتصادی


آشنایی با فعالیت‌ اقتصادی

تولید میلگرد کلاف نمره 5.5 تا 16 به روش نورد گرم

  (Coil Bar )

شرح


میلگرد (Bar) یا آرماتور فولادی، پروفیلی با سطح مقطع دایره، که بیشتر از جنس فولاد ساخته می¬شود. بیشترین کاربرد میلگرد در صنعت راه و ساختمان¬سازی و در بخش بتن¬ریزی، برای تقویت و جبران مقاومت کششی بتن می¬باشد. همچنین در شبکه¬بندی¬ها، تقویت کننده¬ها، نگهدارندها و حتی لوازم تزئینی نیز مورد استفاده قرار می¬گیرد.
معیار نامگذاری میلگردها، اندازه قطر آنها می¬باشد. به عنوان مثال به میلگردی که قطر آن ۱۰ میلیمتر می-باشد، میلگرد نمره ۱۰ گفته می¬شود. میلگردها از لحاظ ساختمان داخلی (آنالیز داخلی)، با توجه به محل و یا کشوری که قرار است بکار گرفته شود، متفاوت می¬باشند. بر اساس استاندارد اشتال قطر میلگردها از ۸ تا ۲۵۰ میلیمتر می¬باشد. در کشور ایران قسمت عمده میلگردهای تولیدی با استاندارد روسی مطابقت داشته و بر این اساس عمدتاً میلگردهای از قطر ۸ تا ۴۰ میلیمتر ساخته می¬شوند.

میلگردها با توجه به ترکیبات شیمیایی و مواد بکار رفته در ساخت آنها، دارای خواص مکانیکی منحصر بفردی خواهند بود. بر این اساس میلگردها به چهار گروه A۱،، A۲، A۳ و A۴ تقسیم می¬شوند.

هنوز هم استفاده از چنین نامگذاری¬هایی در جامعه شایع می¬باشد. در حال حاضر، به جای میلگرد A۱ از نام مستعار «س ۲۴۰»، به جای میلگرد A۲ ، از نام مستعار«آج ۳۴۰»، به جای میلگرد A۳ ، از نام مستعار «آج ۴۰۰» و به جای میلگرد A۴، از نام مستعار «آج ۵۰۰» استفاده می¬شود.

میلگردها با توجه به شکل ظاهری به دو نوع میلگرد ساده (Plain Bar) و میلگرد آجدار (Rebar) تقسیم می-شوند. میلگردهای آجدار به صورت آج مارپیچ، آج جناقی و آج مرکب تولید می¬شوند.

ميلگردها به دو صورت شاخه¬ای و کلاف تولید می¬شوند. میلگرد کلاف (Coil Bar) همان طور که از نام آن مشخص است به صورت یک کلاف، به هم پیچیده می¬شوند. معمولاً میلگردهای کلاف در دو نوع آجدار و ساده و از نمره ۵.۵ تا ۱۶ تولید می¬شوند که به نمره¬های ۵.۵ تا ۸ اصطلاحاً مفتول (Wire) گفته می¬شود. میلگردهای کلاف آجدار در دو نوع A۲ و A۳ تولید می¬شوند. از میلگرد کلاف در صنایع پائین دستی از جمله تولید خرپا و تیرچه، سیم بکسل، سیم خادار، زنجیر فلزی، میخ، پیچ، پرچ، سیم، الکترود جوشکاری، توری حصاری، فنس، فنر، انواع مفتول صنعتی و غیره استفاده می¬شود.

در این فعالیت میلگردهای¬ کلاف نمره ۵.۵ تا ۱۶ و به روش نورد گرم تولید می¬شوند؛ در روش نورد گرم، ابتدا شمش¬های فولادي از نوع شمشال (بیلت) با مقطع و طول مشخص به درون كوره¬هاي حرارتي نورد ریخته شده و پس از رسيدن به درجه حـرارت مورد نظر، جهت عملیات نورد به خط تولید هدایت می¬شوند. در پایان میلگردهای تولیدی با استفاده از دستگاه مورد نظر به صورت کلاف بسته¬بندی می¬شوند.

بیلت (Billet) از فرآورده‌های میانی نورد فولاد است که سطح مقطع آن کوچک‌تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع و به شکل دایره یا مربع با عرض کمتر از ۱۵ سانتیمتر می باشد. از بیلت بیشتر برای تولید میلگرد و سیم استفاده می‌شود.

تصاویر